Zamiast telewizji

Telewizja – jest to popularna forma rozrywki, z której bardzo często korzystają dzieci. Czy ma to na nie dobry wpływ? Jaką inną zabawę warto im zaproponować? Zamiast TV
W dzisiejszych czasach mnóstwo ludzi spędza czas wolny oglądając telewizję. Jest ona bowiem najbardziej popularną rozrywką. Często przed telewizorem długie godziny spędzają również dzieci. Jednak okazuje się, że bardziej wskazane dla maluchów są inne formy spędzania czasu.

  Nie dla telewizji

Wielu rodziców bardzo często usadza swoje dzieci przed telewizorem, aby je czymś zająć. Dzięki temu, w danym momencie mogą zająć się czymś innym, bądź po prostu odpocząć. Jednak badania wykazują, że maluchy nie powinny spędzać przed telewizorem zbyt dużo czasu i lepiej zapewnić im inne formy rozrywki.
Telewizja ma to do siebie, że potrafi przyciągać niczym magnez. Oczywiście istnieje wiele ciekawych i interesujących programów, które dostarczają sporą ilość wiedzy i rozrywki. Jednak dziecko jest w stanie przesiedzieć przed telewizorem dobrych kilka godzin. Tym samym pojawia się pierwszy problem związany z brakiem ruchu. Szkodzi to zarówno mięśniom, jak i kościom. Dodatkowo dziecko może znacznie łatwiej przybierać na wadze, co również niekorzystnie odbija się na zdrowiu malucha. Ponadto telewizja wpływa negatywnie na wzrok oraz na koncentrację uwagi, a także na posłuszeństwo. Dziecko oglądając niektóre programy lub filmy może również stać się bardziej nadpobudliwe i nerwowe.
Dlatego tak ważne jest to, aby rodzice umieli znaleźć alternatywne źródła rozrywki dla swoich pociech i pozwalali im na oglądanie telewizji jedynie przez kilkanaście minut dziennie. Zapewne w tym momencie dorośli zaczynają głowić się: „co jestem w stanie zaproponować swojemu dziecku?”. Tymczasem odpowiedź jest banalnie prosta, bowiem istnieje wiele przeróżnych możliwości.

Inna rozrywka zamiast telewizji

Pierwszą podstawową zasadą jest to, aby rodzice nie starali się iść na łatwiznę i nie usadzali dziecka przed telewizorem tylko dlatego, że po prostu jest im tak wygodnie, bądź są zmęczeni i chcą odpocząć. Jeśli zdecydowaliśmy się na wychowanie malucha, to musimy wiedzieć, że trzeba poświęcić mu dużo czasu i odpowiednio się nim zająć. Puszczenie bajki lub innego programu w telewizji niestety nie załatwi tego problemu.
Naturalnie najlepszą alternatywą dla telewizji jest czytanie książek. Jeśli dziecko jest nieco starsze, może to z łatwością robić samemu. Jeśli mamy do czynienia z maluchem, wówczas dobrze jest wziąć go na kolana i przeglądać razem z nim książki z obrazkami, tłumacząc przy okazji co znajduje się na poszczególnych stronach. Ważna jest także rozmowa z dzieckiem, bowiem podobnie jak w przypadku czytania książek, może zwiększyć się jego słownictwo i elokwencja.

Zabawa to doskonała rozrywka

W jaki sposób bawić się z dziećmi? Niemal w każdy, bowiem maluchy uwielbiają tę formę rozrywki. Naturalnie musimy przygotować dla nich atrakcyjne zajęcie, aby mogły zająć się nim na dłużej.
Tego typu atrakcją może być chociażby układanie puzzli. Maluchy na pewno będą zachwycone, gdy razem z ukochanym rodzicem będą mogły dokonać wielkiego dzieła, jakim jest ułożenie całego obrazka, albo gdy będą mogły pochwalić się samodzielną pracą. Wówczas wzrośnie również ich poczucie wartości.
Dziecko może również spróbować swoich sił w rysunkach. Dla zabawy można spróbować razem z nim malować kwiatki, zwierzątka i inne przedmioty. Tego typu forma nie musi ograniczać się tylko do kredek. Nasze pociechy będą z pewnością zachwycone możliwością malowania pisakami lub farbami. Pobudzona zostanie bowiem ich ciekawość i nabiorą ponadto nowych doświadczeń. Jako dobrą alternatywę można również zaproponować lepienie z plasteliny lub modeliny.

Przebieranki i tańce

Jedną z ulubionych form zabaw dziecięcych są tzw. przebieranki. Jeśli dziecko ma tylko możliwość, to niemal natychmiast znajdzie w szafie interesujące go rzeczy. Chłopcy z pewnością będą chcieli założyć krawat taty, zaś dziewczynki bez problemu wejdą w szpilki mamy. Dlatego dobrze jest pomyśleć o przebraniach dla naszych pociech. Jeśli np. zobaczą siebie w lustrze w stroju rycerza, pirata, sportowca, wróżki lub innych, przeróżnych postaci, to wówczas mamy pewność, że rozpocznie się dla nich znakomita zabawa.
Inną formą aktywności są również tańce. Dzieci są na ogół bardzo żywe, dlatego możliwość „skakania” w rytm muzyki stanie się również doskonałą rozrywką. Muzyka niesie ze sobą również możliwość układania piosenek. Maluchy bardzo lubią tworzyć teksty, które potem z radością odtwarzają przez dorosłymi.

Pomogę rodzicom!

Dla wielu wydaje się to dziwne, jednak zwłaszcza małe dzieci są bardzo dumne, gdy mogą pomóc w domu rodzicom. Podchodzą do tego dużo chętniej niż np. nastolatki. Tym samym maluchy mogą spędzić czas razem z rodzicami, a przy okazji podpatrzeć jak wykonuje się wiele domowych czynności. Przykładowo dziecko może potrzymać młotek, kiedy tata będzie musiał wbić gwoździe, albo dosypać szklankę cukru do ciasta, które właśnie robi mama.
Jest to doskonała forma rozrywki, bowiem dzięki temu dziecko i rodzice mają szansę na jeszcze lepsze relacje, mogą porozmawiać, zaś pod koniec takich „obowiązków” na malucha może czekać nagroda. Będzie nią wspólna zabawa. Jeśli nasza pociecha napracowała się i pomogła nam w ważnej, domowej czynności, to teraz będziemy mogli wspólnie się pobawić.

Robienie zabawek. Czy to możliwe?

Zabawki są dla dzieci niemal wszystkim. Dzięki nim uczą się nowych rzeczy, poznają świat, a jeśli dostają je od rodziców, bądź od innych bliskich, to dodatkowo są one niezwykłą pamiątką. Jednak można zrezygnować z kupna gotowych rzeczy i wraz ze swoim maluchem stworzyć inne, alternatywne zabawki. W jaki sposób można to zrobić?
Otóż najbardziej popularną formą jest wycinanie, klejenie, ozdabianie różnych przedmiotów codziennego użytku lub rzeczy, które nie będą nam już do niczego potrzebne. Niezwykle popularne jest tworzenie zamków ze starych kartonów. Zrobienie okien, drzwi, zwodzonych mostów, ustawienie żołnierzy dookoła budowli będzie dla dziecka znakomitą atrakcją. Dzięki temu nie tylko zyska nową, wspaniałą zabawkę, ale również nauczy się wielu rzeczy pod czujnym okiem rodzica.

Warto, aby poświęcać dzieciom jak najwięcej czasu i nie pozostawiać ich samych przed telewizorem. Bowiem różne programy, czy też bajki może być to dobra rozrywka, ale nie zapewni tego samego ile da maluchom bezpośredni kontakt z rodzicem i wspólna zabawa.