Telewizja a rozwój dziecka

Telewizja zawsze jest kontrowersyjnym tematem, a zwłaszcza, gdy rozmowa dotyczy programów dla najmłodszych. W jaki sposób media wpływają na rozwój dziecka?

W czasach, w których telewizja pełni rolę dominującego medium, bardzo trudno jest znaleźć dom, w którym nie znajdowałby się przynajmniej jeden odbiornik. Tę formę rozrywki uwielbiają nie tylko dorośli, ale także dzieci. Czy jednak przyzwolenie na oglądanie telewizji przez dzieci jest właściwą decyzją?

Spory na temat dydaktycznej wartości programów telewizyjnych trwają już od bardzo dawna. Sami rodzice mają w tej kwestii podzielone zdania, praktyka pokazuje jednak, że stuprocentowe odizolowanie malca od odbiornika jest nie tylko bardzo trudne, ale także niewskazane. Właściwie wyselekcjonowane programy mogą bowiem odegrać istotną rolę w rozwoju emocjonalnym malca, zatem z całą pewnością „demonizowanie” wszelkich mediów jest grubą przesadą. Należy jednak zaznaczyć, że telewizja powinna być formą krótkiej rozrywki z walorami edukacyjnymi, nie alternatywą dla rodzinnego spędzania czasu. Co za dużo, to niezdrowo i w tym kontekście trudno odmówić racji temu powiedzeniu.

Nadzór to podstawa

Biorąc pod uwagę różną formę i mocno odmienny charakter poszczególnych programów telewizyjnych, filmów oraz kreskówek, telewizja może wywrzeć bardzo negatywny wpływ na rozwój malca. Treści emanujące przemocą, brakiem zasad moralnych czy nagością – na to wszystko można natrafić nie tylko w późnych godzinach wieczornych. Z tego właśnie powodu rodzic powinien przez cały czas nadzorować wszystko to, co dziecko ogląda z zainteresowaniem. Pamiętaj, nie każda kreskówka jest odpowiednia dla dzieci. Brutalne treści bywają „przemycane” nawet w filmach animowanych, a dotyczy to przede wszystkim produkcji japońskich. Wyposażanie dziecięcego pokoju w odbiornik telewizyjny nie jest zatem dobrym pomysłem, w ten sposób bardzo łatwo można stracić kontrolę nad tym, co dziecko ogląda.

Jeżeli jednak konsumpcja treści będzie przebiegać pod czujnym nadzorem rodzica, telewizja może wywrzeć bardzo pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny malca. Należy jednak pamiętać, że kontrola nie powinna dotyczyć wyłącznie treści, ale także czasu spędzanego przez dziecko przed telewizorem. Jeżeli zostaną dopełnione te dwa warunki, nie należy obawiać się zagrożeń płynących ze współczesnych mediów.

Jak telewizja wpływa na dzieci?

Programy telewizyjne (dawkowane w odpowiednich proporcjach) wywierają znaczący wpływ na kształtowanie zdolności poznawczych malca. Dziecko zaczyna być ciekawe tego, co widzi na szklanym ekranie, zatem zaczynają rozwijać się w nim pierwsze zainteresowania. Kreskówki dedykowane dla najmłodszych widzów niosą z sobą nieoceniony walor edukacyjny – pozwalają poznać prawidłowe odruchy społeczne. Dziecko, które przyswaja pozytywne zachowania, znacznie szybciej pozna znaczenie słów takich jak miłość, współczucie czy pomoc.

W przypadku nieco starszych szkrabów warto postawić na programy edukacyjne. Właściwie dobrane kanały tematyczne stanowią nieocenione źródło wiedzy i pozwalają dziecku rozwijać swoje zainteresowania. Dobrym pomysłem jest rodzinne oglądanie programów obcojęzycznych. To w dużej mierze wspomaga proces nauki języków, poszerza zdolności intelektualne i ułatwia przyswajanie wiedzy.

Nie należy jednak zapominać, że telewizja w żadnym wypadku nie powinna być traktowana jako podstawowa forma rozrywki. Nawet te programy, które zostały stworzone z myślą o najmłodszych i zawierają realną wartość, nie zastąpią wspólnych zabaw, rodzinnych wyjazdów, czasu spędzonego na świeżym powietrzu i w gronie rówieśników. Telewizja? Tak, ale pod ścisłą kontrolą rodzicielską i w rozsądnej dawce.