Ile czasu dzieci mogą oglądać telewizję?

Dziecko a telewizja – wszystko, o czym warto wiedzieć, czyli co dziecko może oglądać i jak dużo czasu powinno poświęcać na oglądanie programów TV.

O negatywnym wpływie telewizji na dzieci mówi się dzisiaj dość często. Czy jednak jest się czym martwić? Czy telewizja ma aż tak negatywy wpływ a rozwój dziecka? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na kluczowe pytania, zapraszamy do lektury.

 Do drugiego roku życia powiedz, NIE

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko do drugiego roku życia rozwija się przede wszystkim poprzez dotyk. To właśnie ten zmysł powinien być przez rodziców w tym okresie wspierany. Jeśli więc położymy zbyt duży nacisk na oglądanie telewizji, czy słuchanie przez dziecko muzyki (choćby relaksacyjnej, poważnej) możemy zaniedbać właśnie dotyk. A ten jest szalenie ważny w kolejnych procesach rozwoju, w tym kształtowaniu koncentracji uwagi czy świadomości własnego ciała. Zamiast więc oglądać z dzieckiem bajkę, lepiej jest na przykład zrobić mu masaż, czy pobawić się z im ruchowo.

Między 2 a 3 rokiem życia

W tym okresie do codziennej opieki nad dzieckiem możemy włączyć krótkie, 10-cio, góra 20-to minutowe bajki. Ważne jednak, aby bajki te były rzeczywiście dostosowane do możliwości percepcyjnych dziecka. W tym wieku nie potrafi ono jeszcze reagować odpowiednio na zbyt dynamiczny przekaz. Dobrze więc, gdy bajka jest spokojna i absolutnie pozbawiona jakichkolwiek form przemocy.

Między 3 a 10 rokiem życia

Gdy dziecko skończy trzy latka można stopniowo wydłużać czas oglądania telewizji. Należy jednak pamiętać, że błędem jest pozwalanie dziecku na spędzenie przez telewizorem całego czasu w jednym odcinku. Dzieci trzyletnie jednorazowo powinny oglądać program trwający około 20 minut. Dzieci pięcioletnie – program 30 minutowy a siedmioletnie 50-minutowy. Jeśli przerwa wynosi więcej iż godzinę, po jej upływie jeszcze raz można puścić dziecku odpowiednią bajkę czy program edukacyjny. Należy przy tym pamiętać, że każdy oglądany przez dziecko program powinien być opatrzony komentarzem rodzica. Po co? Po to, żeby dziecko wyniosło z obejrzanego programu pewne wartości czy wiedzę.

Mity, które należy obalić

Jeśli mówimy o tym, ile czasu dziecko powinno spędzać przed telewizorem, nie możemy pomiąć kwestii krążących wokół tego mitów. Ich obalenie jest bowiem nierozerwalnie związane ze zrozumieniem, dlaczego takie ograniczenia czasowe są ważne. Pierwszym mitem jest odpoczynek. Dziecko tak naprawdę nie odpoczywa podczas oglądania telewizji. Wręcz przeciwnie. Emocjonalnie i intelektualnie wciąż pracuje i to intensywnie. A nie tak odpoczynek powinien wyglądać. Drugi mit dotyczy rozwoju intelektualnego. Ten następuje, jeśli telewizję oglądamy w ograniczonych ilościach, i oglądamy programy rozwijające nas rzeczywiście. Nadmiar telewizji z kolei nie prowadzi do rozwoju tempa intelektualnego u dziecka. Trzeci mit to intensywna nauka. Aby dziecko mogło cokolwiek z oglądania telewizji wynieść, powinno otrzymać do tego komentarz osoby dorosłej. Jeśli porozmawiamy z dzieckiem na temat tego, co widziało, wtedy jest w stanie coś z tego zapamiętać. W przeciwnym razie wiele informacji szybko zapomni.

Zagrożenia wynikające z nadmiaru TV

Każdy świadomy rodzic powinien wiedzieć, że nadmierne oglądanie telewizji przez dziecko niesie ze sobą wiele zagrożeń. Po pierwsze, telewizja znacząco ogranicza aktywność ruchową. Dzieci rozleniwiają się i to bardzo skutecznie.

Po drugie, dzieci często zaczynają wprowadzać złe nawyki żywieniowe. Podjadanie przekąsek, chipsów, ciasteczek – temu niestety sprzyja telewizja. Biorąc pod uwagę ograniczoną aktywność, mamy rosnące ryzyko zachorowania choćby na cukrzycę. Po trzecie, telewizja niestety bardzo negatywnie wpływa na relacje rodzinne. Brak czasu a wspólną rozmowę czy inne czynności negatywie przekłada się niestety na tego typu relacje. Na koniec warto wspomnieć o zaniedbywaniu książek, w tym codziennej nauki.

Telewizor to jedna z najpopularniejszych form rozrywki. Oglądanie telewizji może być przyjemne i pożyteczne. Należy tylko pamiętać, że wszystko powinno odbywać się w granicach zdrowego rozsądku. W przeciwnym razie, telewizja może stać się źródłem poważnych problemów rozwojowych dziecka. A tych przecież każdy rodzic chciałby uniknąć.