O mnie

Telewizja dla dzieci

Wychowuję małe dziecko i staram się to robić jak najlepiej. Uważam, że sadzanie dziecka przed telewizorem by mieć chwilę czasu to najgorsze, co można zrobić.

Jestem rodzicem małego dziecka i ku mojemu przerażeniu zauważam coraz gorsze nawyki ojców i matek. Uważam, że ze swoją pociechą trzeba spędzać jak najwięcej czasu – choćby po to, by przyglądać się, jak dziecko się rozwija dzień po dniu. Jednak niektórzy wolą posadzić dziecko przed telewizorem i mieć czas dla siebie. Myślę, że to najgorsze postępowanie, na jakie można się zdecydować.

Telewizja tak – ale pod pewnymi warunkami

Dla mnie włączanie telewizji, zamiast zajmowania się swoją pociechą, jest naprawdę złem i dużą krzywdą, którą wyrządzamy nie tylko sobie, ale przede wszystkim swoim dzieciom. Telewizja nigdy nie zastąpi rodzica – oczywiście, to ciekawa forma rozrywki pod warunkiem, że nie oglądamy jej zbyt długo i robimy to całą rodziną. Osoby, które włączają TV tylko po to, by mieć chwilę wytchnienia, tak naprawdę nie zdają sobie sprawy z powagi bycia rodzicem. Telewizja niczego dziecka nie nauczy – uważam, że wręcz może go ogłupić, jeśli serwowana będzie w zbyt dużych dawkach.

Mój sposób na telewizję

Oczywiście nie mówię, że nie oglądam ze swoim małym dzieckiem telewizji – oglądam, jak najbardziej. Staram się jednak przekształcić zwykłe oglądanie w zabawę, w której zarówno moje dziecko, jak i ja aktywnie uczestniczymy. Aby ćwiczyć słownictwo mojego malucha podpytuję np. co aktualnie dzieje się na ekranie lub jak nazywa się wskazany przeze mnie przedmiot. Nie można pozostawiać dziecka przez telewizorem samemu sobie – nie traktujmy tego jako odskoczni od wychowania na godzinę, dwie lub trzy. Brak kontaktu z dzieckiem w pierwszych latach życia może zaważyć na dalszych relacjach. Co więcej, przyzwyczajanie tak małego dziecka do oglądania telewizji zbyt długo może przyczynić się do jego uzależnienia, a to dość popularny problem, nawet w dobie Internetu. Nie oszukujmy się, bycie rodzicem to sprawa wspaniała, a jednocześnie trudna – dlatego w każdej sytuacji należy znaleźć złoty środek. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się go wypracować.